Що робити дорослим, щоб підтримати і заспокоїти дитину

       1.  Говоріть із дитиною, залишайтеся спокійними під час розмови

Обов’язково поговоріть з дитиною про ситуацію, що відбувається. Але перед тим, як розпочати розмову з дитиною, дорослому самому слід заспокоїтися, щоб не завдати шкоди дитині. Дорослий має зберігати спокій. 

2. Демонструйте надійність

Дорослому потрібно продемонструвати надійність: варто сказати дитині, що ви зробите все, щоб захистити себе і її від небезпеки. Що наша армія на варті та дасть відсіч. Безпеку можна підкріпити обіймами.

3. Обговорюйте з дитиною правила «Цивільної оборони»

Слід пояснити дитині, що зараз дуже важливо слухатися старших – тата, маму, вихователів, не сперечатися з дорослими та слідувати за тим, хто відповідальний за безпеку.


4. Г
райте в ігри, виконуйте з дитиною заспокійливі вправи

 Під час стресу ігри дітей можуть бути трохи “регресивними”, тобто старші діти можуть грати в ігри для малечі. Можна ліпити з пластиліну, окреслити навколо себе коло безпеки з нитки,  рвати на дрібні шматки папір тощо. Також можна грати в настільні ігри, малювати, грати у слова.

5. Виконуйте вправи при панічній атаці

Ви та ваша дитина можете робити такі вправи на вибір:

·     потерти кінчик носа

·     якщо є, де лягти, – лягти на спину і зробити рухи ногами, як на велосипеді

·     сконцентруватися на диханні – обидві руки покласти на живіт. Видих, затримати дихання на 5 секунд і видих.

·     змащувати губи водою, полоскати рот водою

·     подивитися вправо, не повертаючи голови, – якомога далі на 15-20 секунд, потім перевести погляд прямо, потім подивіться вліво – якомога далі, потім знову прямо

·     розтерти точку між підмізинним (четвертим) пальцем та мізинцем – там знаходиться точка паніки 

·     розтерти руки.

6. “Займітьчимось аудіальний канал дитини

Під час звуку сирен у дитини в особливому навантаженні перебуває аудіальний канал сприймання, тому його потрібно чимось “зайняти”. Для цього можна співати хором, слухати в навушниках аудіоказки та музику, взяти з собою гітару та влаштувати для всіх концерт.

7. Ще кілька речей, як можна відвернути увагу дитини

·     Обіймайте дитину, жартуйте з нею. 

·     Поїть дитину теплими напоями, годуйте її чимось смачненьким. 

·      Вмикайте мультики, розповідайте казки, історії, читайте дітям вголос.

8. Пояснюйте дитині про важливість бути зібраними та допомагати одне одному

Необхідно пояснити дитині складність ситуації, пояснити, що сталося те, чого ми боялися, тому важливо бути зібраними та допомагати одне одному.

 9. Довірте дитині посильне для неї відповідальне завдання 

Покладіть на дитину відповідальність, яка їй до снаги – наприклад, доручити дитині завдання слідкувати за іграшкою. Доручити дитині певну функцію чи роль. Наприклад, можна попросити дитину створити казку про якогось персонажа,  уявити себе цим персонажем тощо.

10. Дозволяйте дитині вивільняти ненависть та злість

Поясніть, що зараз і для дорослих, і для дітей виявляти злість (лаятися, кричати) – це здорова реакція. Тому дорослим потрібно  дозволяти собі, близьким, дітям, це робити. Це варто робити  в ігровій формі. Можна застосовувати гру “Злий бобер” (придумати злу тваринку і поводитися так, як, на нашу думку, може себе вести ця тваринка). Потім перетворитися на добру тваринку. Потім – на людину або кричати в “мішечок для криків” або стаканчик. Але після вивільнення ненависті та злості слід перемкнутися на щось добре і позитивне: на обійми, теплий чай, добрі слова одне одному. 

        Сльози та плач – теж нормально в цій ситуації, тому дайте дитині виплакатися. Після емоційного вивільнення дитині буде легше заснути.

Коментарі